stavarna.com :: eTwinning - World War 1 (16.04.2024 - 17:48)

eTwinning - World War 1

Je suis Švejk aneb cesta do Paříže

K příležitosti 100 letého výročí 1. světové války vznikl eTwinningový projekt World War One, na kterém jsme spolupracovali s francouzským lyceem z Rochefortu. Objevili jsme mnoho zajímavých rodinných příběhů, dopisů, deníků i jiných předmětů. Je toho tolik, že stále máme co zpracovávat. Viděli jsme válku zase z jiného úhlu. Kromě vzpomínek nás také zajímaly česko-francouzské souvislosti jako například vznik a osud československé roty NAZDAR a čs. legií ve Francii. Vyvrcholením celé práce byla naše cesta do Paříže, kde jsme se setkali se studentkami francouzské školy. Naši skupinu tvořili 4 chlapci, 6 dívek a 2 učitelé. Autobusem jsme odjeli v pátek 6. 3. 2015 ve 23:00 a po 14 hodinách dorazili do cíle.

Jakmile jsme si uložili zavazadla do hostelu, vyrazili jsme na naši první a zároveň nejoblíbenější památku v Paříži, která se nacházela hned u našeho ubytování - katedrálu Notre Dame. Prošli jsme si i okolí a viděli radnici - Hotel de Ville, Centre Pompidou a mnoho další zajímavé architektury. Po večeři jsme vyrazili do noční Paříže. Nasvícené památky vypadaly úplně jinak. Udělali jsme pár fotek u Louvru a kolem Seiny došli až k Eiffelovce. Byla to docela dlouhá procházka, ale stála za to.

V neděli jsme vyrazili na nádraží, kde proběhlo setkání s francouzskou skupinou. Společně jsme měli naplánovaný výlet do Versailles. Počasí vyšlo nádherné - sluníčko svítilo a teplota se pohybovala okolo 20°C. Začali jsme česko-francouzským piknikem na velice neobvyklém místě - podstavci sochy krále Slunce Ludvíka XIV. Pak jsme se přesunuli do zámku plného barokního přepychu, obrazů a zrcadel. Líbily se nám i zahrady, i když fontány ještě nestříkaly, květiny nekvetly a sochy byly zabalené. Následovala další procházka po Paříži, noční Notre Dame a úžasné Shakespearovo knihkupectví.

Na pondělním programu jsme měli návštěvu českého velvyslanectví. Bylo příjemné osvěžení potkat i jiné Čechy v Paříži. Uvítali nás tam 3 pamětníci s českými kořeny z organizace vojenských dobrovolníků a pařížského Sokola. Poslechli jsme si velmi zajímavé vyprávění o historii, kterou zažili na vlastní kůži. My se na oplátku podělili o naše rodinné příběhy z 1. světové války. Hned u našeho velvyslanectví je snad nejznámější památka Paříže - Eiffelova věž. Museli jsme na ni samozřejmě vystoupat. Překonali jsme asi 700 schodů, ale výhled byl úžasný. Když jsme se od něj konečně dokázali odtrhnout, navštívili jsme hlavní ulici nákupů - Champs-Élysées. Noční prohlídka patřila slavnému Montmartru, kostelu Sacré-Coeur a kabaretu Moulin Rouge (zvenku).

Úterý bylo bohužel naším posledním dnem. Dopoledne jsme se fotili v námi vytvořeném fotokoutku, kde se každý mohl přestrojit za Švejka nebo francouzského legionáře. Poté jsme se krátce věnovali nákupům suvenýrů, ale po obědě jsme šli do muzea d´Orsay plného umění. Viděli jsme obrazy od Gogha, Picassa, Gauguina, Moneta či Cézanna. Zároveň jsme se rozloučili s francouzskými studenty a předali si drobné dárečky.

Byla to skvělá tečka za celým projektem. Nejen, že jsme se obohatili o mnoho zajímavých příběhů, které zažili naši předci, ale ještě navíc jsme se mohli podívat do krásného města plného kultury a odnést si spoustu zážitků. A za to můžeme poděkovat panu profesoru Mužíkovi a paní profesorce Strejčkové, kteří to pro nás celé zorganizovali.

Zapsala K. V.

 

VELKÁ VÁLKA OČIMA STUDENTŮ 

Velkým úspěchem skončila včerejší první historická konference žáků budějovických škol, která se zabývala událostmi 100 let starými - vypuknutím první světové války.

Konferenci připravilo na 11. 11. - Den veteránů - Jihočeské muzeum jako doprovodnou akci k výstavě o Františku Ferdinandovi d´Este. Žáci dvou základních (Dukelská a Pohůrecká) a dvou středních škol (Jirsíkovo gymnázium a naše stavební průmyslovka) si vzájemně představili výsledky svého pátrání po osudech svých předků a jejich rodin, které válka tehdy zasáhla.

Slyšeli jsme úryvky z pohlednic, dopisů a zákopových deníků, mnohé z nich velmi bolestné. Žáci a studenti také nashromáždili množství dalších historických dokladů oné doby - fotografií, medailí, vojenských dokumentů, částí uniformy, zbraní a nálezů ze skutečných bojišť, které jsou nyní instalovány v Jihočeském muzeu. Nad shromážděnými materiály a nad výkony mladých historiků přítomní odborníci (mezi nimi ředitelé jihočeských muzeí, archívů a galerií) neskrývali nadšení. Mezi exponáty je i koláž fotografií, sestavená a vytištěná Ing. arch. Jiřím Myslivečkem.

Studenti naší školy již přes rok pracují na projektu ještě s jednou školou, francouzským lyceem z města Rochefort. Kromě rodinných vzpomínek nás také zajímají česko-francouzské souvislosti, zpracováváme příběhy vojáků z československé roty NAZDAR!, působící na západní frontě v rámci francouzské cizinecké legie. A právě nedaleko Rochefortu, ve městech Cognac a Jarnac se na odchod na frontu českoslovenští dobrovolníci připravovali.

Ve světové válce zahynul také mladý architekt A. Hübschman, autor návrhu secesního průčelí budovy naší školy. A na pamětní desce ve vestibulu školy jsou jména padlých ve velké válce - 14 studentů a absolventů tehdejší c. k. státní české průmyslové školy. Text z roku 1930 říká: „Na této škole připravovali se pro život, ve světové válce zkosila je smrt." O životních osudech těchto mladých mužů se také pokusíme zjistit více informací.

Konference se účastnili: K. Kršíková a D. Staš z S1C, M. Bartoš, T. Rozboudová a K. Pouzarová z S2A, L. Kučerová, K. Vokálová a K. Nováková z S3B, K. Kožíšková z S3C, D. Šimek z S3D, L. Přílepek S4A a L. Housková z S4D.  

Výstavu v muzeu s exponáty našich studentů můžete shlédnout do 30. 11. 2014. O akci informovala místní média - Českobudějovický deník, Český rozhlas a Jihočeská televize

J. Strejčková, J. Mužík